Award Winners

2019 State Awards

State Coach of the Year: Don Schutz- many schools

State Assistant Coach of the Year:   Maria Schneider-Brecksville

OHSAA Sportsmanship, Ethics, Integrity Award:  Amber Calvert, Marysville

Service Award:  Alisha Wilson

2019 District/Sectional Awards

Coach of the Year:

CENTRAL:  Carol Eskay-Hilliards

NORTHWEST: Megan Wotkoviak, Maumee & St. Ursula Academy

SOUTHWEST: John Good, Miamisburg

NORTHEAST:  Angela Notturno, Perry

Team Sportsmanship Award:

CENTRAL:  Worthington Kilbourne

NORTHWEST: Liberty Center

SOUTHWEST:  Seven Hills

NORTHEAST:

PREVIOUS AWARD WINNERS

SEI Award winners:  (Cannot repeat)

2019 – Amber Calvert, Marysville

2018-  Larry McCoppin, Troy/Northmont

2017 – Joan Ganim (she had already won this)

2016-  Stacey Bailey, Anderson

2015 – Shea Stammen, Westerville Central

2014 – Rick Reedy, Beavercreek

2013 – Carol Eskay, Hilliard City Schools

2012- Joe Gura.  Rocky River Magnificat

2011- Julie Kayser, Dublin Coffman

2010- Ron Ganim  Brecksville-Broadview Heights

2009 –Steve Conner Cincinnati Country Day

2008- Don Schutz, West Geauga

2007-  Colleen Eckel, Massillon Jackson, Uniontown Lake, Akron Springfield, Canton      Central Catholic

2006- Jane Diller   Coldwater

2005  Paula Rafailedes, Canton Timkin

2004  Jerry Ballinger, Lakota East

2003  Cindy Fushimi,  Worthington Kilbourne

2002  Genie Thome,  Berea, Midpark

2001  Joe Corrigan, Mentor

2000  Joan Ganim,  Brecksville

1999  Chet Snouffer, Delaware Hayes, et al.

1998  Linda Armstrong,  Alter

1997  Gail Maundrell,  Turpin

1996  Linda Teeters, Sheridan

 

 

 

Service Award winners:  (May repeat after 5 years)

2019  Alisha Colyer

2018- Ron & Joan Ganim; Shannon Snare

2017  Carol Eskay, Hilliards

2016  Christina Andres, Judge

2015  Lori Powers-Basinger

2014   Kathleen Edwards

2013   Marty McLain

2012   Barb Giulivo

2011  Carol Peschel, Coach

2010  Jim Pritchard scoring central district

2009 Gail Maundrell, coach

2008 Lori Powers, Judge, coach

2007 Jill Skulich, Judge

2006  Anne Coleman, Judge

2005  Faye Keller, Judge

2004 Paula Rafailedes, Coach

2003 Anne Brown, former coach, state meet director

2002 Garron Weiker, physician in NE

2001 Cindy Fushimi, Coach

2000 Kathy Koeth Schoefflein, Judge

1999 Peggy Warner

1998 Marty McLain, meet director, AD, former coach, judge

1997 Rich Clevidence, coach

1996 James Sweeney, coach

 

 

 

State Coach of the Year

2019 – Don Schutz, many schools; Assistant COY Maria Schneider, Brecksville

2018-  Stacey Bailey, Anderson; Assistant COY Regina Coverstone, Hilliard

2017 – Carol Eskay, Hilliards; Asistant COY Leah Miko

2016 –  Steve Conner, Country Day School; Assistant COY Joe Dunn, Findlay

2015 – Don Schutz; Julie Kayser; Assistant COY Meg Leneghan, Magnificat

2014 –Mark Hartley, Grove City

2013- Joe & Traci Dunn, Findlay

2012- Celeste Fryman

2011  Cindy Fushimi, Worthington Kilbourne

2010  Misty Lloyd-Matthews, St. Francis DeSales, Olentangy, Liberty, Big Walnut

2009  Cindy Fushimi, Worthington Kilbourne

2008  Joe Gura, Rocky River Magnificat

2007  Julie Kayser, Dublin Coffman

2006  Traci & Joe Dunn, Findlay;  Joan Ganim, Brecksville

2005  Joe Gura, Rocky River Magnificat

2004 Steve Conner, Cincinnati Country Day

2003

2002

2001 Traci & Joe Dunn

2000 Joe Corrigan

1999

1998

1997 Lori Powers

1996

1995

1994 Joe Gura

1993 Julie Kayser & Jill Skulich, Upper Arlington

1992 Julie Kayser, Upper Arlington

1991

1990

1989

1988  Gail Maundrell, Turpin

 

 

%d bloggers like this: